Vedat UMUT 1986 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

İlk okulu bitirdikten sonra iki yıllık bir iş hayatı tecrübesinden sonra orta ve lise tahsilini tamamlayan Vedat UMUT çeşitli sektörlerde çalışmıştır.

Vatani görevini bitirdikten sonra kendi deyimiyle “kesin dönüş” diyerek tanımladığı Gözyaşı FM’de tonmaisterlik görevine başlamıştır. Müziğe olan sevgisi ve bağımlılığıyla kısa sürede burada birçoğunu ilk defa duymuş olduğu eserleri repertuvarına katmış ve bu alanda kendini geliştirme yolunda ilerlemiştir.

Babamdan sonraki en büyük destekçim dediği, Gözyaşı’nın mimarı Haşim AKTEN’in büyük katkısı ve yardımlarıyla radyo alanında kendisini geliştirmiş ve program yapmaya başlamıştır.

Kendisini yazarak daha iyi anlattığını ve içine attığı birçok duyguyu sayfaya dökmeyi tercih eden Vedat UMUT, yazmış olduğu rubai ve denemelerini bir “Kalp Kabına Sığmayınca” adını verdiği kitabında toplayarak, kendisine yeni bir heyecan, geleceğine bir hatıra ve en önemlisi Rabbine şükrünü bu şekilde göstermeyi tercih etmiştir.

Aktif olarak Gözyaşı FM’de ki görevine devam eden Vedat UMUT, sabah programı Yeni Güne Umut’la ve öğlen İstek Saati ile gönül dostlarıyla muhabbetine devam etmektedir…